Wszystkie wpisy

Zdrowe jogurty o niskiej zawartości cukru

A

Zdrowe jogurty o niskiej zawartości cukru

Jogurt jest od dawna zaliczany do zdrowej żywności, a lekarze nie tylko zalecają uwzględnienie go w diecie, ale sami często po niego sięgają. To tradycyjny fermentowany produkt spożywczy bogaty w białko, wapń i dobroczynne żywe kultury bakterii, który jest podstawą diety wielu ludzi na całym świecie.

Jednak w ostatnich latach receptury uległy zmianie i w jogurtach pojawiło się dużo cukru, czasem w ilościach zbliżonych do tych zawartych w napojach gazowanych, a nawet w słodyczach. Obecnie cukier stanowi nawet 12 procent wagi jogurtu, a w przypadku wielu marek obserwowany jest jeszcze większy jego udział. W czasie, gdy dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie są w centrum zainteresowania, konsumenci przykładają szczególną wagę do ograniczenia spożycia cukru. Zatem producenci, którzy pragną dotrzymać kroku najnowszym trendom, będą musieli dostosować swoją ofertę.

Mleczarnie pod rosnącą presją zmniejszania zawartości cukru

W świetle potwierdzonej zależności między spożyciem cukru a chorobami cywilizacyjnymi[1], Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleca, aby zarówno producenci, jak i konsumenci, podejmowali działania redukujące spożycie cukru. Działania te służą realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Z badania rynku wynika, że konsumenci sami dążą do tego celu – 36 proc. z nich deklaruje, że stara się unikać cukru i poszukuje produktów z ograniczoną jego zawartością lub bez dodatku cukru.2 Ponadto 66 proc. konsumentów spożywających jogurty jest skłonnych zapłacić za nie więcej, jeśli będą wyprodukowane z całkowicie naturalnych składników. To jeden z zaskakujących rezultatów naszego ostatniego badania konsumenckiego przeprowadzonego wśród 1293 mieszkańców Stanów Zjednoczonych.3

Niskocukrowe jogurty z kulturą Sweety® Y-3 to smak i zdrowie dla konsumentów

Wszechobecna dbałość o smak i jakość powodują, że zdrowa żywność i etykiety bez dodatków stają się normą na dzisiejszym rynku. Przed producentami jogurtów stoi zatem wyzwanie wytwarzania smacznego, aromatycznego nabiału bez dodatku cukru i sztucznych słodzików, które były akceptowane wcześniej.

– Dzięki naszym rozwiązaniom zakłady mleczarskie będą w stanie sprostać temu wyzwaniu i będą mogły wytwarzać smaczne produkty. Z przyjemnością prezentujemy najnowszą kulturę z gamy Sweety®, która uzupełnia naszą ofertę kultur bakterii i enzymów. Sweety® Y-3 wesprze producentów nabiału w modyfikowaniu receptur i w znalezieniu optymalnych proporcji dla produktów niskocukrowych. „Dzięki zastosowaniu Sweety® Y-3 w recepturze można obniżyć zawartość cukru, zachowując jednocześnie uwielbiane przez konsumentów doskonały smak i konsystencję jogurtów” – mówi Katarzyna McCall, Senior Commercial Development Manager Chr. Hansen.

– Ograniczanie ilości dodawanego cukru to złożone przedsięwzięcie, które często jest realizowane wieloetapowo. Aby odnieść sukces i osiągnąć pożądany efekt, trzeba bacznie obserwować wszystkie czynniki wpływające na słodki smak produktu końcowego – dodaje McCall. – Nasze najlepsze w swojej klasie kultury i enzymy zostały zaprojektowane tak, by producenci mogli zmodyfikować swoje receptury bez szkody dla smaku i innych cech produktu. Dzięki temu konsumenci mogą zmniejszyć spożycie cukru bez obniżania swoich standardów – podkreśla.

Innowacje na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości

– W kwestii wprowadzania nowych produktów na rynek polegamy na naszych klientach. Chętnie poszukujemy rozwiązań, które pomogą im w realizacji ich strategicznych celów przy jednoczesnej poprawie jakości żywności oraz zdrowia – nie tylko tego pokolenia, ale i przyszłych. Zmniejszenie zawartości cukru w jogurtach sprzedawanych na całym świecie to inwestycja w zdrowie całego społeczeństwa. Jest jeszcze wiele do zrobienia, a my czujemy się zaszczyceni, że możemy być częścią tych działań – podsumowuje McCall.

1 https://www.un.org/sustainabledevelopment/blog/2015/03/un-health-agency-points-to-solid-evidence-backing-its-call-to-reduce-sugar-intake/

2 Euromonitor Voice of the Consumer: Health and Nutrition Survey, badanie przeprowadzone w lutym 2020 r. wśród konsumentów z 20 krajów.

3 Chr. Hansen US consumer survey, badanie z sierpnia 2021 r. wśród 1293 ankietowanych

Powiązane posty

Szczep Bifidobacterium BB-12® wykazuje korzystne działanie na zdrowie niemowląt

Szczep Bifidobacterium BB-12® wykazuje korzystne działanie na zdrowie niemowląt

Kultury starterowe do fermentacji warzyw

Kultury starterowe do fermentacji warzyw

Mniej odpadów dzięki najnowszej generacji naszych kultur chroniących produkty mleczne

Mniej odpadów dzięki najnowszej generacji naszych kultur chroniących produkty mleczne