Wszystkie wpisy

Nowe kierunki rozwoju w kategorii napojów. Fermentacja. Przedefiniowana

A

Nowe kierunki rozwoju w kategorii napojów. Fermentacja. Przedefiniowana

Konsumenci szukają zdrowszego stylu życia, a więc naturalnych składników, dodatków funkcjonalnych, nowych, egzotycznych smaków i rzemieślniczej jakości w kategorii napojów. Napoje o obniżonej zawartości alkoholu lub opcje bezalkoholowe znakomicie wpisują się w tak zwany trend „permissible indulgence” (okazjonalna przyjemność). Kategoria ta rośnie dzięki trendowi odkrywania nowych smaków. Innowacja w sokach owocowych, napojach i „smoothies” skupia się ostatnio na korzyściach prozdrowotnych, w celu odwrócenia uwagi od problemów związanych z wysoką zawartością cukru.

Sok 100% to kategoria napojów, która jest obecnie pod silną presją ceny i niekorzystnym wizerunkiem spowodowanym wysoką zawartością cukrów i kalorii. Według firmy Mintel sprzedaż soków w tej kategorii w Europie Zachodniej spadła o 2% , a w Ameryce Północnej aż o 4%. W tym samym czasie rośnie popularność soków warzywnych. Niestety konsumenci nie są przyzwyczajeni do ziemistych smaków obecnych w sokach warzywnych.

Produkcja fermentowanych herbat związana jest z wyzwaniem, jakim jest termin przydatności do spożycia tego rodzaju napojów. Zagrożeniem są zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które mogą skutkować niepożądaną produkcją alkoholu. Wytwarzanie na skalę przemysłową – by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynku – wymaga innych modeli produkcji. Kultury Harvest LB-1 oferowane przez Chr. Hansen mogą być stosowane zarówno do fermentowanych soków, jak i herbat. To prosty i bezpieczny sposób na ochronę napojów przed rozwojem organizmów produkujących alkohol.

Obserwując pojawiające się trendy, producenci piwa i napojów alkoholowych szukają „napojów słodowych” nowej generacji. Wyzwaniem jest między innymi negatywne postrzeganie smaku piw bezalkoholowych. Według firmy badawczej Mintel, tylko 27 % niemieckich i 34% hiszpańskich piwoszy uważa, że piwo o niskiej zawartości alkoholu jest tak samo smaczne, jak to o standardowej zawartości alkoholu (4-6 % ABV). Tylko czysty, pełny smak i aromat bezalkoholowego napoju warzonego z 4 składników (wody, jęczmienia, chmielu i drożdży) przekonuje najbardziej sceptycznego konsumenta. Rozwiązaniem tutaj może być szczep NEER™, który fermentuje monosacharydy dp pożądanych związków smakowych pomagając w ten sposób otrzymać smaczne piwo bez zawartości alkoholu.

Chociaż szeroki asortyment rozwiązań do fermentacji w kategorii napojów jest nowym obszarem dla Chr. Hansen, to właśnie innowacyjna fermentacja jest naszą specjalnością. Posiadamy największą kolekcję kultur na świecie oraz doświadczony zespół ekspertów w tej dziedzinie. Jesteśmy w stanie – jak nikt inny – perfekcyjnie połączyć nasze innowacyjne koncepcje z doświadczeniem i umiejętnościami producentów różnego rodzaju napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

Obecny rynek wymaga przedefiniowania fermentacji tak, aby uzyskać jakość rzemieślniczą na skalę przemysłową.

Facebook Instagram Twitter Linkedin Youtube

Powiązane posty

Długa tradycja fermentacji

Długa tradycja fermentacji

Przyszłość alternatyw mięsa

Przyszłość alternatyw mięsa

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia