Wszystkie wpisy

Naturalne barwniki bez oleju palmowego

A

Naturalne barwniki bez oleju palmowego

Obecnie przejrzystość składników stosowanych w recepturach jest podstawowym elementem budowania marki oraz komunikacji dla marek, których celem jest budowanie zaufania konsumentów. Jednocześnie konsumenci poszukują zdrowych, ale też sprawiających przyjemność o ciekawych, nowych czy też unikalnych smakach i aromatach przekąsek, co jest nie lada wyzwaniem dla producentów żywności. Produkty te mają być „naturalne”, „zdrowe”, „o niskiej zawartości” lub wręcz „wolne od”. Rośnie rzesza konsumentów, organizacji NGO, przedstawicieli sieci handlowych, którzy nie akceptują obecności oleju palmowego w produktach spożywczych.

Jak potwierdziły badania przeprowadzone na rynku europejskim przez Szwajcarski Uniwersytet ETH w Zurychu i European Food Information Council, deklaracje na etykietach wskazujące, że dany produkt nie zawiera oleju palmowego silnie wpływają na percepcję klientów i sprawiają, że jest on przez konsumentów postrzegany jako zdecydowanie zdrowszy.

Barwa to ważny element wpływający na atrakcyjność różnego rodzaju produktów spożywczych i napojów. Zwłaszcza dla producentów lodów istotna jest możliwość zastosowania barwników lub żywności barwiącej bez oleju palmowego, zarówno w celu dopasowania istniejących wyrobów do wymogów rynku, jak i opracowania nowych produktów. Coraz bardziej widoczna jest potrzeba włączenia do oferty zdrowszej alternatywy przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na smak produktu. Jako odpowiedź na tę potrzebę Chr. Hansen opracował nową gamę olejowo rozpuszczalnej żywności barwiącej nie zawierającej składników pochodzących z oleju palmowego. Nowe produkty produkowane są z warzyw i ekstraktów roślinnych.

Produkty te zawierają naturalne pigmenty takie, jak luteina, naturalny beta-karoten, carthamus oraz są w pełni zgodne z European Guidance Notes dotyczącymi klasyfikacji ekstraktów spożywczych o właściwościach barwiących.

Wyżej wymieniona gama FruitMax® może być z powodzeniem stosowana w takich segmentach, jak na przykład cukiernictwo czy piekarnictwo pozwalając na otrzymanie szerokiej palety barw o intensywnych odcieniach, takich jak różowy, ciepły róż, niebieski, brązowy i żółty, które można mieszać w celu uzyskania bogatszej gamy odcieni takich jak zielony, pomarańczowy i czerwony.

Powiązane posty

CP Kelco i Chr. Hansen rozwijają receptury vegurtów ambient

CP Kelco i Chr. Hansen rozwijają receptury vegurtów ambient

Najczęściej zadawane pytania dotyczące jogurtów

Najczęściej zadawane pytania dotyczące jogurtów

Jak zwiększyć wydajność nie obniżając jakości produktów mlecznych? – część 2

Jak zwiększyć wydajność nie obniżając jakości produktów mlecznych? – część 2