Wszystkie wpisy

Długa tradycja fermentacji

A

Długa tradycja fermentacji

Gdy słyszymy słowo „fermentacja”, większości z nas przychodzi na myśl kiszona kapusta i jogurt. Przemierzając alejki osiedlowego supermarketu możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nawet jedna trzecia wszystkich produktów spożywczych w naszej diecie jest poddana fermentacji. Poznaj przyjazne mikroorganizmy, dzięki którym powstają jedne z najbardziej cenionych przysmaków na świecie.  

Powrót do korzeni

Wiele lat temu fermentacja była odpowiedzią na podstawową potrzebę zapewnienia, by żywność się nie psuła i była świeża na dłużej. W rzeczywistości, choć teraz dużo się mówi o fermentacji, to nie jest ona niczym nowym. Nasi przodkowie stosowali ją od wieków i opanowali sztukę fermentacji na długo przed tym, zanim odkryli fascynujący mechanizm jej działania i podstawy naukowe tego procesu.

Fermentacja konserwuje żywność, m.in. mleko, mięso, wino, piwo, owoce i warzywa, niszcząc jednocześnie naturalnie gromadzące się toksyny, co przedłuża okres jej bezpiecznej konsumpcji. To dlatego jogurt jest dłużej zdatny do spożycia niż świeże mleko, a salami znacznie dłużej niż surowe mięso. Fermentacja może jednak przynieść znacznie więcej korzyści, choćby delikatny smak czy poprawę trawienia – i to są prawdopodobnie powody, dla których fermentacja zyskała tak duże uznanie słynnych szefów kuchni i specjalistów od żywienia.

Podstawy naukowe

Fermentacja polega na biochemicznym rozkładzie substancji organicznych przez bakterie, drożdże lub inne mikroorganizmy. Jest to proces przemiany, który wykorzystuje mikroorganizmy do wytwarzania kwasu lub alkoholu z węglowodanów, takich jak cukry i błonnik. Metabolity te, w tym przypadku kwas lub alkohol, zarówno konserwują żywność, jak i tworzą unikalne smaki, konsystencje i zwiększają wartość odżywczą.

Robiąc zakupy jako konsumenci oczekujemy, że nasze ulubione produkty będą smakować dokładnie tak samo, jak ostatnim razem i dlatego kontrolowana fermentacja jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym. Fermentacja jest nie tylko całkowicie naturalną metodą, ale również umożliwia firmom spożywczym konsekwentne dostarczanie dokładnie takiej żywności, jaką konsumenci znają i kochają. Oto kilka ulubionych potraw, zrodzonych z fermentacji: ziarna kakaowca, jogurt, chleb na zakwasie, wino, ser, piwo, szynka prosciutto, ziarna kawy, miso, ocet winny, czarna herbata.

Facebook Instagram Twitter Linkedin Youtube

Powiązane posty

Przyszłość alternatyw mięsa

Przyszłość alternatyw mięsa

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Sekret doskonałego smaku sera

Sekret doskonałego smaku sera