Probiotyki

Co to są probiotyki?

A

Co to są probiotyki?

Szybkie wprowadzenie do świata probiotyków – znanych również jako „dobre bakterie”

Probiotyki to naturalne kultury bakterii. Są one również zwane „dobrymi bakteriami”. Termin „probiotyki” pochodzi z greki i oznacza „dla życia” w przeciwieństwie do antybiotyków, które oznaczają „przeciw życiu”.

Definicja probiotyków stosowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światową Organizację Zdrowia (FAO/WHO) jest następująca: „Żywe mikroorganizmy, które, podawane w odpowiednich ilościach, przynoszą gospodarzowi korzyści zdrowotne”.

Innymi słowy, aby nazwać bakterię probiotykiem, muszą być spełnione trzy główne warunki:

1) mikroorganizmy probiotyczne muszą być żywe w momencie, gdy są spożywane;

2) dawki muszą być wystarczająco wysokie, aby probiotyki działały; oraz

3) muszą wystąpić korzystne efekty fizjologiczne.

Obecnie większość bakterii probiotycznych należy do rodzajów Lactobacillus lub Bifidobacterium, ale trzeba powiedzieć, że efekty probiotyczne są specyficzne dla danego szczepu. Wybór odpowiedniego szczepu probiotycznego jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak zapewnienie odpowiedniej liczby bakterii probiotycznych w produkcie na koniec okresu przydatności do spożycia. Korzyści zdrowotne są związane z dawkowaniem, dlatego w momencie spożycia w produkcie spożywczym musi być obecna odpowiednia liczba komórek.

Biliony bakterii

Czy wiesz, że twoje ciało zawiera około 100 bilionów bakterii? W przypadku ludzi, liczba bakterii żyjących w ciele i na ciele przewyższa liczbę ludzkich komórek. Człowiek składa się z około 37 bilionów ludzkich komórek, ale liczba drobnoustrojów jest około trzykrotnie wyższa, tj. 100 bilionów.

Mikrobiom

Wszystkie te bakterie nazywamy „mikrobiomem”. Nic dziwnego, że mikrobiom ma duży wpływ na nasze samopoczucie, gdy wchodzi w interakcje z naszym ciałem. Przewód pokarmowy jest największym narządem odpornościowym w ludzkim ciele, a większość naszych bakterii żyje w jelitach, dlatego czasami słyszy się termin „mikroflora żołądkowo-jelitowa”. Wiele badań naukowych odbywa się w obszarze naszej mikroflory i roli, jaką mogą odgrywać probiotyki.

Zwiększenie świadomości dotyczącej probiotyków

Dobre bakterie lub probiotyki – być może już je znasz? Czy lubisz zabierać ze sobą kapsułki probiotyczne w podróż, aby pomóc zachować żołądek w zdrowiu, gdy wypróbowujesz egzotyczne potrawy, itp.? A może dajesz swojemu dziecku krople z probiotykiem, aby wesprzeć jego wewnętrzną równowagę mikrobiologiczną? Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę ze znaczenia probiotyków i tego, w jaki sposób mogą one wspierać nasze samopoczucie.

Kamienie milowe w historii probiotyków:

  • 2001: Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowa Organizacja Zdrowia (FAO / WHO) wprowadzają definicję probiotyków, która jest dziś stosowana: „Żywe mikroorganizmy, które, podawane w odpowiednich ilościach, przynoszą gospodarzowi korzyści zdrowotne”
  • Lata 80. XX wieku: Na rynek w Europie wprowadzony zostaje pierwszy jogurt z probiotykami
  • 1965: Ukuto i po raz pierwszy zastosowano termin „probiotyki”
  • 1935: Pierwszy komercyjny produkt z bakteriami kwasu mlekowego zostaje wprowadzony na rynek azjatycki
  • 1908: Urodzony na Ukrainie zoolog, mikrobiolog i laureat Nagrody Nobla, Ilja Miecznikow (1845–1916), twierdzi, że bakterie kwasu mlekowego mogą przynosić różne korzyści i że „możliwa jest modyfikacja flory w naszym ciele i zastąpienie szkodliwych drobnoustrojów drobnoustrojami przydatnymi”1
  • 1857: Francuski chemik i mikrobiolog Louis Pasteur (1822–1895) odkrywa bakterie kwasu mlekowego
Facebook Instagram Twitter Linkedin Youtube

Powiązane posty

Przyszłość alternatyw mięsa

Przyszłość alternatyw mięsa

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Sekret doskonałego smaku sera

Sekret doskonałego smaku sera