Wszystkie wpisy

Chr. Hansen osiąga przełom w bioprotekcji – naturalnej ochronie produktów spożywczych

A

Chr. Hansen osiąga przełom w bioprotekcji – naturalnej ochronie produktów spożywczych

Po raz pierwszy odkryty został mechanizm leżący u podstaw bioochronnego działania bakterii kwasu mlekowego w produktach mlecznych, przeciwko drożdżom i pleśniom. Kluczowa jest rywalizacja tych mikroorganizmów o konkretny składnik odżywczy mleka – mangan.

Konsumentom zależy na zdrowej i świeżej żywności bez sztucznych konserwantów, dlatego rośnie potrzeba stosowania naturalnych rozwiązań. Bakterie kwasu mlekowego są znane ze swoich biologicznych właściwości ochronnych – zapobiegają psuciu się żywności. Pozwalają więc zachować na dłużej świeżość produktów spożywczych i są naturalną alternatywą dla konserwantów chemicznych.

Podczas gdy w ostatnich latach rośnie popularność kultur bakterii, mogących przyczynić się do poprawy jakości i trwałości żywności, to naukowcy Chr. Hansena jako pierwsi dokonali zasadniczego odkrycia, które może wyjaśnić ich hamujące działanie na wzrost drożdży i pleśni. A to właśnie drożdże i pleśnie powodują psucie się żywności. Wnioski dotyczące sposobu działania bakterii kwasu mlekowego są zamieszczone w nowym artykule1 opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie naukowym Applied and Environmental Microbiology Journal.

Rywalizacja o składnik odżywczy

Wykazaliśmy zdolność naszych dobrych bakterii w kulturach ochronnych FreshQ® do wchłaniania składnika odżywczego w fermentowanym mleku, którego drożdże i pleśnie potrzebują do wzrostu. Jego nazwa to mangan Mn. Poprzez transporter w szczepach bakterii jest on usuwany z matrycy żywnościowej, przez co niepożądani szkodnicy nie mogą się nim żywić” – mówi Rute Neves, dyrektor działu Bacterial Physiology, Research & Development w Chr. Hansenie i profesor wykładający bioinżynierię na Politechnice w Kopenhadze (DTU).

Badania rozpoczęły się w ośrodku badawczym Chr. Hansena, gdzie naukowcy zidentyfikowali w szczepach tych bakterii transporter, który wchłania mangan z matrycy żywnościowej mleka. Następnie mechanizm ten został dowiedziony na poziomie genetycznym we współpracy z Uniwersytetem Karoliny Północnej w USA.

Co to jest FreshQ®?

Kultury ochronne FreshQ® to szczepy bakterii mlekowych od Chr. Hansena. Zostały one specjalnie wyselekcjonowane ze względu na ich zdolność do ochrony produktów mlecznych przed psuciem się spowodowanym przez drożdże i pleśnie. Oferują naturalne rozwiązanie oparte na tradycyjnych zasadach fermentacji. Dzięki nim produkty mleczne, takie jak jogurt, śmietana i twarogi dłużej zachowują świeżość, co pomaga mleczarniom na całym świecie ograniczyć marnotrawienie żywności i poprawić jej jakość, zaspokajając jednocześnie zapotrzebowanie konsumentów na żywność z mniejszą zawartością sztucznych składników.

1 Badanie: Wykluczenie konkurencyjne jest głównym mechanizmem bioochronnym bakterii Lactobacillus przeciwko psuciu się fermentowanych produktów mlecznych na skutek wzrostu grzybów.

Facebook Instagram Twitter Linkedin Youtube

Powiązane posty

Długa tradycja fermentacji

Długa tradycja fermentacji

Przyszłość alternatyw mięsa

Przyszłość alternatyw mięsa

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia

Zachowaj świeżość i owocowy aromat białych i różowych win mimo skutków globalnego ocieplenia